SVATEBNÍ ŠATY - půjčovny / salóny

Zde naleznete seznam půjčoven svatebních šatů v Plzeňském kraji, kontaktní údaje, doporučení. 

Jak vybrat svatební šaty snů

První otázkou, kterou si nevěsty kladou před výběrem šatů, je, zda zvolit šaty nové nebo půjčené. Pravděpodobně nejnákladnější variantou je koupě nových svatebních šatů. S vlastními šaty však budete mít jistotu, že model je jen a jen váš a žádná jiná nevěsta ho neměla na sobě. Navíc se nemusíte o šaty strachovat.

Alternativou je ušití svatebních šatů přímo na míru. Nespornou výhodou je, že šaty vám budou perfektně sedět a můžete si je navrhnout podle svých představ. Bohužel dopředu nikdy neznáte výslednou podobu šatů. V prostředí českého trhu je také problém sehnat kvalitní látku, která je základem pro krásné šaty. Proto se raději poraďte se švadlenou, která většinou má své zdroje. Můžete si vybrat z katalogů italských návrhářů a látku si nechat objednat. Je třeba látku zamluvit dlouho dopředu, aby byla včas doručena.

Stále oblíbenější variantou jsou svatební šaty z půjčovny. Můžete si dovolit vypůjčit luxusní šaty z dílen světových návrhářů, aniž by vás to finančně zruinovalo. Do svatebního salonu se raději předem objednejte, aby se personál věnoval jen vám. V půjčovnách však hrozí riziko, že jiná nezodpovědná nevěsta šaty poškodila a vy musíte pár dní před svatbou rychle vybírat jiné, které už samozřejmě nebudou dokonalé.


Dokonalý střih lichotí postavě

Každá žena je jiná a každé také sluší jiný střih šatů. Proto pro výběr správného střihu, který vyzdvihne ty správné partie a naopak ukryje nedokonalosti, platí jediná rada: vyzkoušejte všechno! Odborníci totiž nevěstám doporučují, aby vyzkoušely co nejvíce různorodých typů šatů, aby přišly na to, co jim nejlépe sluší.

Při výběru svatebních šatů je možné se řídit obecnými pravidly. V dnešní době jsou oblíbené princeznovské šaty s bohatou nabíranou sukní. Ty však nejsou vhodné pro menší a silnější postavy, kterým zbytečně ubírají centimetry a naopak přidávají kila. Pro tyto nevěsty jsou vhodné šaty s jednoduchou siluetou, elegantní pas napomůže vytvarovat korzet. Mírné řasení sukně schová drobné nedostatky.

Vysokým nevěstám zase sluší rozevláté šaty antického střihu nebo kombinace sukně a živůtku, která postavu opticky rozdělí. Nejdůležitější však je, abyste se v šatech cítila pohodlně a sebejistě. Pokud chcete svatební šaty podle nejnovějších světových trendů, tak volte užší střih ve stylu 30. let. Moderní jsou vintage šaty s jednoduchou splývavou linií nebo róby rozšiřující se od spodní části stehen. Pro rok 2010 jsou však zcela nepřípustné mini šaty, u kratších šatů by měla délka sahat ke kolenům. Ze svatební módy se také vytrácí pompézní, mohutné sukně, hluboké dekolty a polodlouhé rukávy.


Bílá? Klidně experimentujte

Tradiční barvou svatebních šatů je samozřejmě bílá symbolizující nevinnost a čistotu. Dnes však není jedinou možností, nevěsty s oblibou volí šaty v nejrůznějších odstínech. Bílá má totiž zásadní problém, málo komu sluší. Velice populárním odstínem tak je champagne a nejrůznější barvy krémové. Navíc mají výhodu, že na nich nejsou tolik vidět nečistoty či prach ze země. Stále častěji se také na svatebních šatech objevuje lososová, lila nebo jinépastelové odstíny.

Letošní sezóna dokonce barvy vítá, trendy jsou světlé odstíny oranžové, zelené a modré. Populární je limetková a sezóna 2010 dokonce dovoluje i netradiční černou. Pokud máte ráda výraznější módu, ale černé šaty jsou pro vás příliš, můžete vybírat ze šatů zdobených tmavě rudou nebo dokonce černou aplikací. Tyto barvy jsou v kombinaci s bílou velmi kontrastní a vytváří tak jedinečný efekt.

Jiné nevěsty naopak preferují zcela hladké šaty bez nápadného zdobení. Kromě barvy je při výběru svatebních šatů klíčový materiál, který by měl být vysoce kvalitní. Trendem letošního roku jsou elegantní a romantické materiály, kterým vévodí hedvábí, jako je organza, mikádo, duchesse nebo lehký mušelín. Na svatebních šatech vždy velmi působivě vypadají třpytivé krajky, saténové stuhy, lesklé aplikace a blyštivé kamínky. Nevěsta v takových svatebních šatech bude ve svatební den doslova zářit.


Na co nezapomenout

Pokud vyrážíte vybírat svatební šaty, nezapomeňte na tuto výpravu přizvat kamarádku, sestru nebo maminku. Rada druhých je při výběru k nezaplacení. Pokud máte dobrého kamaráda, vezměte ho taky, mužský názor se vám bude hodit. Nezapomeňte taky do kabelky přibalit fotoaparát. Každé šaty pečlivě zaznamenejte pro pozdější rozhodování.

Před výběrem svatebních šatů je dobré koupit boty i kvalitní spodní prádlo, které zformuje postavu. Tyto nezbytnosti totiž mohou také ovlivnit váš výběr. Pokud máte ve šperkovnici oblíbený náhrdelník nebo náušnice, které chcete mít ve svatební den na sobě, neváhejte a vezměte je také sebou. Šperky by měly ladit jak se závojem, tak s ozdobnými aplikacemi na šatech.


Elegantní ženich

Budoucí novomanželé by měli být ve svatební den dokonale sladěni, proto by se neměla podcenit ani garderoba ženicha.

Pánský oblek by měl s nevěstinými šaty harmonovat stylem a barvou.

V oblasti pánské svatební módy se nabízí hned několik variant. Ženich může sáhnout po klasickém obleku nebo slavnostnějším smokingu. Pokud chystáte velkolepou či romantickou svatbu může ženich obléknout i frak nebožaket.

Také u pánských šatů je nejdůležitější prvotřídní materiál, populární jsou obleky z hedvábného nebo kašmírového vlákna, oblíbená je také kvalitní odlehčená vlna.

Stejně jako svatební šaty je možné pánský oděv koupit již zhotovený, zapůjčit nebo nechat ušít přímo na míru.

V případě barev dnes již není jedinou alternativou černá, pánové stále častěji vybírají obleky v elegantních odstínechbéžové nebo šedi, které je tuto sezónu trendy. Pokud má nevěsta čistě bílé šaty, může se také ženich rozhodnout probílý oblek.

Neměly by se podceňovat ani doplňky. Velmi efektně působí vesta ze stejného materiálu, jako jsou svatební šaty nevěsty. Pokud se ženichovi tato varianta nelíbí, elegantní jsou také vesty z lesklého saténu. Vhodné je sladit barvu košile a kravaty s barevnou aplikací na nevěstiných šatech nebo s barvou svatební kytice.

Ani ženich by neměl zapomínat na originální doplňky, které dotvoří sváteční vzhled. Samozřejmostí by měla být kravata nebo motýlek, zde opět platí jako hit sezóny hedvábí.

Eleganci podpoří také vhodně zvolené pánské šperky, kterými jsou luxusní spony do kravaty nebo onyxovémanžetové knoflíčky. Ti odvážnější mohou oděv doplnit například o cylindr, který se dokonale hodí k žaketu.