SVATEBNÍ KYTICE - květinářství, florista

Zde naleznete seznam Všech květinářství v Plzeňském kraji, kontaktní údaje a doporučení.

Kytice pro nevěstu

Nevěsty, květiny jsou jedním z velmi podstatných detailů. Představte si sami sebe ve svatebnímch šatech se všemi doplňky, ale bez kytice, a zjistíte, že váš vzhled je neúplný. Věnujte proto výběru svatební kytice dostatečnou pozornost.

Odhlédnetel-li od tradice, která starost o svatební kytici přisuzuje ženichovi, můžete se, nejlépe s maminkou či s kamarádkou, pustit do výběru samy. Vypodobněte své květinářce druh látky, střih a barvu svatebních šatů, stejně jako styl svatby a celkovou představu o dekoraci svatební hostiny.

Každá kytice je originál, stejně jako vy, a proto by měla doplňovat vaši osobnost: Energetické a spontánní nevěstě by slušela například kytice typu ,,volná kulatá", působí ,,rozevlátě" a asymetricky navázanou zeleni, pro nevěstu introvertního typu by se spíše hodila kulatá kytice typu biedermeier s drobnějšími kvítky, která je svou vazbou kompaktní. K výběru květin by se mělo přistupovat tak, že zvolí-li si dvě nevěsty šaty stejného střihu a barvy, měly by se zdobit nikoli květinami stejnými, ale takovými, které odpovídají jejich osobnosti a typu - romantickému, alegantnímu, sportovnímu...

Kromě toho, že květiny a nevěsta by měly být ve vzájemné harmonii, měla by navíc kytice plnit funkci nevěstina ,,osobního šperku". Pro velkou a urostlou postavu se hodí větší kytice s většími květy, jako jsou třeba slunečnice, gerbery nebo lilie, naopak pro drobnou nevěstu se doporučuje kytice z malých kvítků - růžiček, frézií, konvalinek nebo jen ,,nevěstina závoje".

Výběr barev květin závisí na barevnému typu nevěsty - pro světlou pleť se hodí kytice v jemných tónech, pro tmavší pleť pak kompozice výraznějších barev, případně jen jedna ústřední barva s doplňujícími nauncemi. Nezapomeňte přihlédnout také k období, ve které se vdáváte, protože odstín pleti se díky působení slunce během roku mění. Také barva vlasů hlaje svou roli: Tmavé vlasy připouští všechny barvy květin, k odstínům blond pěkně působí světlé kytice s tmavými akcenty, pro zrzavé se hodí oranžová a kaštanové hnědá barva, různé odstíny žluté nebo zelené (nikdy ne barva třešně, růžová nebo purpurová).

 1. Malé a kulaté kytice:
 • ,,Biedermeierovská" kytice působí oblým, kompaktním dojmem. Sestavuje se z menších kulatých květů (např. drobné růže, konvalinky, sedmikrásky, minikarafiáty). Považuje se za formu ,,univerzální" pro všechny modely i typy postav. Pěkně působí i ke krátkým šatům i kalhotovému kostýmu.
 1. ,,Volná kulatá kytice" se váže z různých druhů květin v kombinaci malých a větších kvítků, ozdobné trávy, zelených listů, tylu, barevných stuh a jiných přízdob do symetrického tvaru. Kulatý tvar bývá dotvořen asymetricky navázanou zelenoí nebo prodlouženým tylem. Hodí se ke klasickým šatům a pro mladší nevěsty.
 2. ,,Glamelie" mívá kulatý, mírně vyklenutý tvar jako kamélie (název pochází ze dvou slov - gladiola a kamélie) a je složena z okvětních plátků např. gladiol nebo růží. Glamelie působí velmi jednoduše a přitom rafinovaně. Použává se ke kostýmům, k hladkým šatům a extravagantnímu oblečení.
 • Tvaru kapky:
 1. ,,Anglická kapka" se vyvazuje do dvaru obrácené kapky z různých druhů květin - nejčastěji z růží, orchidejí nebo v kombinaci několika druhů. Podle toho může kytice vzbuzovat vznešený nebo elegantní, ale i strhující či graciézní dojem. Doporučuje se k romantickým šatům, velmi vhodná pro církevní sňatek.
 2. ,,Rozvolněná kapka" se tvoří jak z jednoho, tak z více druhů květin. Vzdušný a uvolněný styl této kytice je výborným doplňkem pro nevěstu vyšší postavy oblečenou do dlouhých šatů s vlečkou a dlouhým závojem.
 • Extravagantní:
 1. Zepter je jednoduchou žezlovitou kyticí vyznačující se dlouhým držadlem. Ladí s kostýmem, hladkými šaty nebo s extravagantními modely.
 2. Kytice převislá přes ruku, zvaná ,,v pruhu", sestává z květin na dlouhém stonku (může být jen ze samostatné květiny ozdobené pentlemi, například z kaly). Velmi se hodí ke kostýmkům a k šatům pouzdrového střihu. Kytice se nosí opřená o paži a s nenuceností. Pozor na držení těla.
 3. Kytice ve tvaru oblouku, kruhu nebo srdce se tvoří z drobnějších květů v kombinaci se zelenými listy. Tato nápaditá a zatím nepříliš často používaná kytice se hodí k šatům se širší sukní. Celkově působí velmi originálně.
 4. Luční kytice se uvazuje z kvítků luk a polí, které působí skromně a jemně. Hodí se k nevěstám romantickým.

Ke slavnostnímu obřadu v kostele se hodí kytice působící též nadýchaným a lehounkým dojmem (např. světlé drobné kvítky uvázané do volné kulaté kytice, nadýchanosti dodá tyl protknutý mezi květy).

Výběr květin pro nevěstu zdaleka nekončí u kytice. Květiny se používají k ozdobě účesu (do rozpuštěných vlasů nebo vyčesaných vlasů), z květinn si můžete nechat udělat šperky - náhrdelník, náramek. Také si můžete nechat květiny zapracovat, na závoj, na klobouk. Nezapomeňte na to, že některé květiny barví, mohly byste si zničit šaty. Také pozor na květiny, na které máte alergii, abyste svatební obřad neprokýchaly.

Při výběru květin do kytice se inspiruje obdobím, ve kterém se vdáváte. Velmi efektně a extravagantně působí kytice uvázané s různými plody ovoce a zeleniny: s jablky, hroznovým vínem, pomeranči, citrony, artyčoky aj. Svatební kytice se zdobí jemným tylem, perličkami, saténovými stuhami.

A ještě něco ke květinám: kouzlo a krásu květin podtrhne jejich spávné držení během obřadu. Doma před zrcadlem si je vyzkoušejte. Nervozita o svatebním dni totiž způsobuje, že nevěsty mají tendenci držet kytice vysoko nad pasem.

S držením kytice souvisí i způsob postoje a držení ženicha a nevěsty před oddávajícím. Snoubenci do sebe mohou být zavěšeni, nebo se držet za ruce a nevěsta nese kytici jednou rukou, nebo se snoubenci nedotýkají a nevěsta drží kytici oběma rukama.

Vzhledem k tomu, že kytice bývají dnes malým uměleckým dílem, nevěsty se s nimi neradi loučí. Touží se s nimi vyfotografovat ještě v plenéru. Některé nevěsty si kytice nechají usušit, nebo ji darují na hrob nežijícíh rodičů, prarodičů, příbuzným, kamarádům jako symbol účty a vzpomínky. Rozhodnete-li se pro svatební zvyk házení nevěstiny kytice, do programu svatební zábavy se zařazuje mezi slavností oběd a večeři.

Květiny pro svatebčany

Květinami se nejen zdobí nevěsta, ale také se jimi obdarovávají maminky snoubenců (obě by měly dostat stejnou kytici), babičky, družičky, svědkyně, a chcete-li, tak všechny ženy ve svatebním průvodu.

Nezapomíná se ani na může. Velmi efektně působí, je-li klopa ženichova saka spolu s myrtovou větvičkou ozdobena také korsáží, která by barevně i stylem měla odpovídat nevěstině kytici - mohou ji tvořit stejné květy - a mívá různé tvary: snítky, srdce, písmene apod. Je pěkné, jsou-li korsáží ozdobeni i svědci (pro ženy se zhotovují korsáře např. jako ozdoby do vlasů) a tatínkové.

Nezapomeňte také na myrtová pírka a věnečky. Náleží každému svatebčanovi, včetně nevěsty a ženicha, na výzdobu aut nebo na jiné přepravy, na slavnostní tabuli

.