SVATEBNÍ MÍSTA

Rádi by jste svatbu na zámku, v klášteře, na hradě nebo na radnici v Plzeňském kraji.

Výběr místa na svatbu

Správný výběr místa pomůže navodit tu správnou atmosféru, kterou svatbě chcete vtisknout. Dnes můžete slavit na hradě či na zámku, kde se alespoň na okamžik obklopíte duchem historie. Slavit můžete i v zahradách, parcích, na venkově, na golfovém hřišti, ale i v dole nabo v jeskyni, na vodě - na parníku, na speciálně upraveném voru, na lodi - ale třeba i pod vodou oblečeni do bílých skafandrů, ve vzduchu na palubě letadla...

Místo svatebního obřadu se může stát i jakýmsi talismanem. Často se k němu vážou vzpomínky na seznámení, rodinná tradice, původ rodiny, symbolický význam vašeho vztahu. Možná vás oslovila historie místa a věříte, že vám přinese štěstí, a předpokládáte, že se na místo činu budete vracet při výročích svatby nebo na křtiny.

Pokud nejbližší radnice nezapadá do vašeho snu o svatbě, obloukem se ji vyhněte. Buďte originální. Je mnoho krásných a zajímavých míst, kde se můžete dát oddat. Pro váš originální a někdy i kaskadérský nápad - například obřad v balonu nebo na palubě letadla, po němž následuje seskok s padákem - je třeba také získat i odvážného a dobrodružného oddávajícího. Hledá se hůře, ale nic není nemožné. Víte, že se říká: ,,Kdo hledá, najde!"

Oslava doma vám ušetří pár korun, ale neubere čas na organizaci. Je třeba několika pomocníků, jelichž role se nejčastěji aktivně ujímají rodiče a někteří příbuzní. Při plánování oslavy v domácím prostředí nezapomeňtě na zajištění velkého úklidu a vyhlizení domu, zvažte, kdo dům uklidí, kdo nanosí stoly a židle. Ujistěte se, zda máte dostatek bílých ubrusů a nádobí - příborů, talířů a skleniček? Kde si je vypůjčíte? A kapacita kuchyně? Možnost ubytování v domě nebo u příbuzných, v hotelu? Kdo vrátí vše půjčené? Kdo bude vařit a servírovat? Kdo zajistí pití? Máte dostatek lednic, zejména v létě? Nepodceňujte dobu chlazení nápojů! Přes všechnu námahu spojenou s přípravou svatby bývají oslavy doma velmi zdařilé a mají přátelskou atmosféru důvěrně známého prostředí, kde jste vyrostli.

V restauraci bývá oslava pro všechny komfortnější. Především pro maminky, kterým ušetříte starosti s pohoštěním a dopřejete jim pohodlí a skutečný pocit slavnosti. Při zajišťování oslavy v restauraci se u provozního nebo majitele nezapomeňte informovat: zda je možné si přinést vlastní svatební pečivo, zde si restaurace vyhrazuje právo zajistit hudbu sama, nebo jestli si můžete sami pozvat hudební skupinu či muzikanta.

Venkov přitahuje zvláště městské obyvatele nejen pro svůj klidnější rytmus života, pohostinnost a vřelost komunikace, ale i pro kvalitní služby a mnohdy i nižší ceny. Najděte si pěkné místo pro váš obřad a nedaleko od něj vhodné místo pro oslavu: penzion s venkovní terasou, rodinný hotel přímo u rybníka s možností půjčení loděk, podnikový rekreační objekt. Při dekoraci hostiny na venkově můžete uplatnit vaši fantazii a dobré nápady. Na svatbu na venkově se hodí přeprava na povozu s párem koní.

Na zámku dostává svatba nádech romantiky a svátečnosti. Svatební obřad v zámecké kapli, v altánku s výhledem na jezero, na nádvoří, v zámecké zahradě nebo v rytířském sále umocní celkovou atmosféru zážitku. U kastelána nebo u správce se informujte, zda je možné uspořádat v zámeckém parku koktejl. Do svatebního dne koktejl zařaďte buď před obřadem, když se hosté sjíždí, nebo až po obřadu, pokud chcete vynechat oběd či k obědu pozvat jen úzský kruh rodiny. Popřemýšlejte o hostině formou rautu na zámecké zahradě pod letními stany. Pronájem nebývá vždy vysoký. Poraďte se se specialisty na pořádání svateb, kteří vám pomohou orientovat se v možnostech i cenových relacích.