SNUBNÍ PRSTENY

Zlatnický dům Plzeň
Na Roudné 401/47
301 00 Plzeň - Severní Předměstí
Tel.: + 420 773 070 070, +420 602 762 108
Email: info@zlatnickydum.cz
www.zlatnickydum.cz


Snubní prsteny

jsou jedním z nejdůležitějších symbolů manželství, novomanželé si je předávají po složení slavnostního slibu, tyto dva kroužky budou tento svazek reprezentovat pro celou dobu jeho trvání, jeho nošením dává každý z partnerů jasně najevo, že jsou ve svazku. Nejčastějším materiálem snubních prstenů bývalo zlato, tento trend se však mění a čím dál tím častejí jsou snubní prsteny (snubní prstýnky) dělány z kovů jako je bílé zlato, platina, dokonce i ušlechtilá ocel. Cena prstenů bývá vyšší, je však důležité si uvědomit, že se jedná o předmět, který bude symbolizovat vaše manželství po celý život.

Při nákupu doporučujeme:

  • Nechat si vyrýt jméno a datum
  • Nešetřit, neboť by měly být na pořád
  • Pečlivě a dlouho vybírat (měly by se líbit oběma)
  • Při velkém rozpočtu je možné si je nechat udělat na zakázku

Jak vybrat zásnubní prsten

Máte už jasno, že jste s tou pravou ženou a chcete ji požádat o ruku? Nevíte ale, jak by měl prsten vypadat, jak ho vybrat nebo darovat? My Vám prozradíme vše o zásnubních prstenech. Navíc přidáváme i fotografie různých zásnubních prstenů k inspiraci.

Zásnubní prsten patří k těm nejdůležitějším prstenům, které budete v životě vybírat. Určitě je to noční můra mnoha mužů. Abychom vám tuto situaci zjednodušili, připravili jsme podrobný článek na téma zásnubní prsten. Zde byste se měli dozvědět všechny informace, které budete potřebovat.

Materiály zásnubních prstenů

Ke klasickým materiálům, ze kterých jsou zásnubní prstýnky vyráběny, patří zlato, stříbro a chirurgická ocel . Výběr materiálu záleží na vaší volbě a také na ceně, kterou jste ochotni zaplatit. Klasické zásnubní prsteny jsou ze zlata , protože je to drahý kov, který má vysokou cenu a zásnubní prsten, by měl vyjadřovat sílu vaší lásky k partnerce. Další výhodou zlata je i jeho stálost tvaru a barvy. Při výběru barvy zlata vycházejte ze šperků, které vaše partnerka nosí.

Samozřejmě jsou i ženy, které si na drahé šperky nepotrpí, ba naopak, bály by se je nosit. Nebo prostě jen nosí šperky z jiných materiálů. Pak může být tou pravou volbou např. chirurgická ocel . Její výhodou je cenová dostupnost, stálost a odolnost materiálu a také hypoalergennost. V dnešní době se již vyrábějí velmi hezké prsteny z chirurgické oceli, které jsou od těch zlatých téměř k nerozeznání.

Někteří muži také vybírají stříbrné prstýnky s kameny jako zásnubní. Vypadají krásně a jsou cenově dostupné. Nevýhodou je však jejich rychlá koroze a také snadné opotřebení či poškození. Zásnubní prstýnek by měl vydržet celý život, proto se doporučují trvanlivější materiály.

Zásnubní prsten a kámen

Kámen je v podstatě na zásnubním prstenu to nejdůležitější. Prsten určený k zasnoubení by měl mít alespoň jeden bílý kámen. Samozřejmě může být prstenů i více, ale jeden z kamenů by měl být nejvýraznější.

Nejčastější volbou je zirkon , který je perfektní náhražkou diamantu. Při kvalitním zpracování zirkonu, jej na první pohled nemáte šanci rozpoznat od vybroušeného briliantu. Zirkony se používají do všech materiálů, a pokud není uvedeno jinak, jedná se většinou právě o zirkon.

Brilianty se vzhledem k jejich vysoké ceně usazují jen do drahých kovů, v našem případě tedy do zlata. Existují brilianty různých velikostí a kvalit , od toho se pak odvíjí cena prstenu.

Velikost zásnubního prstenu

Výběr velikosti prstenů se zdá jako největší problém. Většina mužů nezná velikost prstenu jeho přítelkyně, a proto často narazí při výběru prstenu. Proto když jdete prsten vybírat, mějte už velikost zjištěnou.

Zásnubní prsten se nosí na levé ruce na prsteníčku , některé ženy mají radši prostředníček, protože po svatbě si zde prsten mohou nechat a nosí jej vedle snubního prstenu. Proto zjistěte velikost na správném prstu. Většina z nás má jinou velikost prstu na pravé a levé ruce, proto se doporučuje zjišťovat velikost přímo na ruce levé. Ideální je vzít přítelčin prsten a nechat jej změřit, popř. se nějak obratně zeptat přímo jí či nějaké blízké kamarádky.

Většina e‑shopů nabízí měřidla prstenů , ale jak často uvádí, je tato technika opravdu jen přibližná, proto na ně stoprocentně nespoléhejte.

Doporučuje se výběr velikosti opravdu nepodceňovat , a pokud váháte mezi dvěma velikostmi, tak volte raději tu větší, aby budoucí nevěsta prsten opravdu na prst navlékla. Zmenšení prstenu je také jednodušší, i když u kamenových prstenů se obecně úpravy nedoporučují, protože kameny pak mohou vypadávat.

Ceny zásnubních prstenů

Ceny snubních prstenů závisí od použitého materiálu. Nejlevněji vyjdou ocelové prsteny , jejich cena se pohybuje ve stovkách, cca kolem 300 Kč. Stříbrné prsteny se pohybují přibližně ve stejné cenové kategorii jako ocelové , jen jejich životnost není tak dlouhá. Závisí také na povrchové úpravě a kvalitě použitého zirkonu. Hezký zásnubní prsten ze stříbra koupíte cca za 500 Kč. Klasické zlaté prsteny se pohybují v tisících.

Cena zlatých prstenů vychází z jejich hmotnosti, protože se odvádí od množství použitého zlata. Jestliže chcete prsten s briliantem, pak opět záleží na jeho velikosti a čistotě diamantu. Cena zlatého zásnubního prstýnku pak může pohybovat od dvou tisíc až po sto tisíc i více.

Jak zabalit zásnubní prsten

Samozřejmostí je uložení prstýnku do nějaké krásné dárkové krabičky , protože i obyčejný prstýnek vypadá pěkně zabalený o 100% lépe. V případě zásnub to pak platí dvojnásob. Na trhu je spousta krabiček ve tvaru srdce či květiny, které jsou pro tuto příležitost vhodné. Již první dojem, kdy vyndáte krabičku z kapsy, je moc důležitý a zvlášť ženy se tím nechají hodně ovlivnit.

Jak darovat zásnubní prsten

Asi každá žena si přeje, aby její vyvolený vymyslel nějaký originální způsob, jak ji požádá o ruku. Snad samozřejmostí je pokleknutí a ta známá věta: "Vezmeš si mě?" Většina žen upřednostňuje soukromé prostředí před veřejnými akcemi a samozřejmě touží po romantice. Proto by neměly chybět květiny, svíčky apod.